Przełamanie stygmatu: zrozumienie napadowego zaburzenia objadania się

Przełamanie stygmatu:

zrozumienie napadowego zaburzenia objadania się

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że nie mogłaś oprzeć się pokusie zjedzenia ulubionej przekąski, nawet jeśli wiesz, że nie powinieneś jej jeść? Podczas gdy okazjonalne objadanie się jest normalne, dla niektórych osób może stać się wyniszczającym zaburzeniem znanym jako napadowe objadanie się (NPO). Niestety, NPO jest zaburzeniem, które jest często niezrozumiałe i napiętnowane, przez co wielu cierpiących czuje się zawstydzonych i odizolowanych. Nadszedł jednak czas, aby przełamać piętno i rzucić światło na to zaburzenie, które dotyka około 1-5% populacji. W tym artykule dowiemy się, czym jest NPO, jakie są jego objawy i jak można je leczyć. Rozumiejąc więcej o NPO, możemy pomóc osobom dotkniętym tym zaburzeniem poczuć się mniej samotnie i zachęcić je do szukania pomocy, której potrzebują, aby poradzić sobie z tym zaburzeniem. Więc, zanurzmy się i dowiedzmy się więcej o napadowym objadaniu się. Dołącz do nas i przełam ciszę, aby rzucić światło na to często niezrozumiałe zaburzenie.

 

CZYM JEST NAPADOWE OBJADANIE SIĘ

Napadowe objadanie się jest zaburzeniem, które często jest źle rozumiane i piętnowane. Charakteryzuje się ono epizodami niekontrolowanego objadania się, po których następuje poczucie winy, wstyd i niepokój. Osoby cierpiące na NPO często czują się odizolowane i zawstydzone, co prowadzi do niechęci do szukania pomocy.

Przyczyny napadowego objadania się są złożone i obejmują zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychologiczne.

Czynniki fizjologiczne mogą obejmować:

 1. Nieprawidłowe wytwarzanie hormonów regulujących apetyt i sytość, takich jak leptyna i grelina.
 2. Zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca, która może wpływać na apetyt i uczucie sytości.

Czynniki psychologiczne obejmują:

 1. Zaburzenia nastroju, takie jak depresja lub lęk.
 2. Stres, który może prowadzić do jedzenia jako sposobu radzenia sobie z emocjami.
 3. Niskie poczucie własnej wartości i negatywne myślenie na temat ciała i wyglądu.
 4. Przeżyte traumatyczne doświadczenia, takie jak przemoc fizyczna lub emocjonalna (badania pokazują, że 87% osób cierpiących na zaburzenia odżywiania pochodzi z rodzin dysfunkcyjnych)

Inne czynniki, które mogą przyczyniać się do napadowego objadania się, to:

 1. Ograniczanie spożycia żywności i stosowanie restrykcyjnych diet.
 2. Niezdrowe nawyki żywieniowe i brak regularnych posiłków.
 3. Niezdrowy styl życia, taki jak brak aktywności fizycznej i nadmierne korzystanie z alkoholu lub narkotyków.

 

Jeśli podejrzewasz, że masz napadowe objadanie się, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub specjalistą ds. zaburzeń odżywiania, którzy mogą pomóc Ci zidentyfikować przyczyny i znaleźć odpowiednie leczenie.

 

OBJAWY POED.

Objawy napadowego objadania się obejmują:

 1. Niekontrolowane jedzenie: podczas napadu jedzenia osoba spożywa dużą ilość jedzenia w krótkim czasie, często czuje się ona niezdolna do zatrzymania jedzenia, pomimo odczuwania dyskomfortu i bólu.
 2. Spożywanie dużej ilości jedzenia: podczas napadu jedzenia osoba może spożywać dużo więcej jedzenia, niż normalnie spożywałaby w ciągu dnia lub posiłku.
 3. Uczucie wstydu i poczucie winy: po napadzie jedzenia osoba może odczuwać wstyd i poczucie winy z powodu spożycia dużej ilości jedzenia.
 4. Przyrost masy ciała: jeśli napadowe objadanie się jest częste i powtarzające się, może prowadzić do nadwagi lub otyłości.
 5. Problemy zdrowotne: napadowe objadanie się może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroby wątroby i inne problemy związane z otyłością.
 6. Izolacja społeczna: osoby cierpiące na napadowe objadanie się często unikają sytuacji społecznych, które wymagają jedzenia publicznego, takie jak kolacje, uroczystości i spotkania z przyjaciółmi.

 

Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na napadowe objadanie się, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub specjalistą ds. zaburzeń odżywiania, którzy mogą zdiagnozować i zaproponować odpowiednie leczenie.

 

BŁĘDNE PRZEKONANIA NPO

Napadowe objadanie się to zaburzenie, które wciąż jest mało zrozumiane i często obarczone jest błędnymi przekonaniami. Niektóre z tych przekonań to:

 1. Osoby z napadowym objadaniem się to osoby słabe i pozbawione samokontroli – To błędne przekonanie nie odzwierciedla rzeczywistości. Napadowe objadanie się może występować u osób o różnych cechach osobowości i poziomach samokontroli.
 2. Napadowe objadanie się to wybór – Nie jest to wybór, a zaburzenie, które może wynikać z różnych czynników, takich jak genetyka, stres, problemy emocjonalne, a także problemy związane z jedzeniem, takie jak niski poziom cukru we krwi lub niezdrowe nawyki żywieniowe.
 3. Napadowe objadanie się dotyczy tylko osób otyłych – Napadowe objadanie się może występować u osób o różnych rozmiarach i wagach, a osoby z normalnym BMI mogą również cierpieć na to zaburzenie.
 4. Nie ma skutecznego leczenia dla napadowego objadania się – To błędne przekonanie. Leczenie napadowego objadania się zwykle obejmuje terapię psychologiczną.
 5. Osoby z napadowym objadaniem się są leniwe i nieaktywne – To błędne przekonanie nie odzwierciedla rzeczywistości. Napadowe objadanie się może wpłynąć na funkcjonowanie fizyczne i psychiczne osoby, ale nie oznacza to, że osoby te są leniwe lub nieaktywne.

 

Ważne jest, aby zrozumieć, że napadowe objadanie się to poważne zaburzenie, które wymaga leczenia i wsparcia. Eliminowanie błędnych przekonań może pomóc w zrozumieniu i zminimalizowaniu stygmatyzacji, która często towarzyszy temu zaburzeniu.

 

 

JAK DIAGNOZUJE SIĘ NPO

Diagnoza napadowego objadania się opiera się na opisie objawów i historii choroby. Zwykle lekarz zada pytania na temat częstotliwości i nasilenia napadów objadania się, jakie pokarmy były spożywane podczas napadów, jakie objawy towarzyszą napadom oraz czy występują problemy emocjonalne, takie jak lęk czy depresja.

Terapeuta także może przeprowadzić diagnozę napadowego objadania się.

Jednak w przypadku diagnozowania napadowego objadania przez terapeutę, ten zwykle skupia się na czynnikach emocjonalnych i psychologicznych, które mogą wpływać na występowanie zaburzenia. Terapeuta może pytać o stresy życiowe, problemy emocjonalne, jakie towarzyszą napadom jedzenia, oraz o to, jakie myśli i emocje towarzyszą jedzeniu podczas napadów.

Jeśli terapeuta podejrzewa, że zaburzenie jest związane z problemami emocjonalnymi, takimi jak lęk, depresja, traumy lub stres, może zalecić terapię, aby pomóc pacjentowi zidentyfikować i zmienić myśli i zachowania, które przyczyniają się do napadowego objadania się.

 

 

HIPNOTERAPIA JAKO SKUTECZNY SPOSÓB NA PRZERWANIE NAPADOWEGO OBJADANIA SIĘ

Hipnoterapia to forma terapii, która wykorzystuje stan transu hipnotycznego, aby dostać się do najgłębszych przekonań kryjących się w podświadomości. Hipnoterapia to terapia skupiająca się na źródle i przyczynie problemu, a nie tylko na objawach. To prowadzi do do zmiany myśli, zachowań i emocji. Hipnoterapia może być stosowana w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, w tym w napadowym objadaniu się.

Hipnoterapia może pomóc osobie cierpiącej na napadowe objadanie się poprzez:

 1. Zmniejszenie stresu i lęku – Stres i lęk często przyczyniają się do występowania napadów jedzenia. Hipnoterapia może pomóc w redukcji poziomu stresu i lęku poprzez wprowadzenie osoby w stan relaksacji i ukojenia. Jednak podstawową wartością jest możliwość dotarcia do źródła schematu odpowiadającego za automatyzm emocjonalny.
 2. Zmiana myśli i przekonań – Często myśli negatywne i przekonania, takie jak przekonanie, że jedzenie jest jedynym sposobem na radzenie sobie ze stresem, przyczyniają się do napadowego objadania się. Hipnoterapia może pomóc w zmianie tych myśli i przekonań na bardziej pozytywne i zdrowe.
 3. Zwiększenie samoakceptacji – Często osoby z napadowym objadaniem się cierpią z powodu niskiej samooceny i braku akceptacji dla siebie. Hipnoterapia może pomóc w zwiększeniu samoakceptacji i poczucia własnej wartości.
 4. Zmiana zachowań żywieniowych – Hipnoterapia może pomóc w zmianie niezdrowych nawyków żywieniowych i zachęceniu do zdrowszych wyborów żywieniowych.

 

Ważne jest również, aby skonsultować się z certyfikowanym terapeutą hipnoterapii i upewnić się, że jest on wykwalifikowany do leczenia napadowego objadania się i innych zaburzeń odżywiania.

 

BADANIA NAUKOWE NA TEMAT SKUTECZNOŚCI HIPNOTERAPII JAKO LECZENIA NPO

Badania naukowe przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku dekad sugerują, że hipnoterapia może być skuteczną formą terapii dla osób cierpiących na napadowe objadanie się.

 1. Przykładowo, metaanaliza przeprowadzona przez Irvinga Kirscha i Guya Montgomery’ego, opublikowana w „International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis” w 1995 roku, wykazała, że hipnoterapia może być skuteczna w leczeniu różnych zaburzeń, w tym napadowego objadania się.
 2. W badaniu przeprowadzonym w 2010 roku, opublikowanym w „International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis”, badacze przeanalizowali skuteczność hipnoterapii w leczeniu napadowego objadania się u 30 pacjentów. Wyniki wykazały, że po 12 tygodniach terapii hipnoterapia była skuteczna w redukcji częstotliwości i nasilenia napadów jedzenia u 70% badanych.
 3. Inne badania sugerują, że hipnoterapia może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i lęku, które często przyczyniają się do napadowego objadania się. Przykładowo, badanie przeprowadzone przez Kurta Tepperweina i innych, opublikowane w „International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis” w 2013 roku, wykazało, że hipnoterapia była skuteczna w redukcji poziomu lęku u pacjentów z napadowym objadaniem się.

 

 

Oto kilka opowieści o osobach, które pokonały napadowe objadanie się i osiągnęły pełną zdrowie:

 1. Anna miała 23 lata, gdy zdiagnozowano u niej napadowe objadanie się. Od dziecka miała problemy z jedzeniem i ciągle czuła się niespokojna i zestresowana. Objadała się dużymi ilościami jedzenia i po każdym napadzie czuła się jeszcze gorzej. W końcu zdecydowała się na pomoc terapeutyczną. Przez kilka lat uczestniczyła w terapii grupowej, indywidualnej psychoterapii i terapii poznawczo-behawioralnej. Stopniowo zaczęła kontrolować swoje jedzenie, pozbyła się negatywnych myśli o sobie i swoim ciele, zaczęła bardziej dbać o swoje zdrowie i w końcu osiągnęła swoje cele.
 2. Kasia cierpiała na napadowe objadanie się od wielu lat. Była zdeterminowana, aby to pokonać, ale trudno jej było znaleźć właściwą pomoc. Po kilku próbach terapii znalazła hipnoterapeutkę, która pomogła jej odkryć źródło jej problemów i doprowadziła do zmiany zachowania i myślenia. Kasia zaczęła kontrolować swoje objadanie się, a po kilku sesjach osiągnęła swoje cele.
 3. Marek był uzależniony od jedzenia i miał problemy z kontrolowaniem swojego apetytu. W końcu zdecydował się na terapię behawioralną i rozpoczął regularne ćwiczenia fizyczne. Zmienił swoje nawyki żywieniowe, zaczął zdrowiej się odżywiać i zminimalizował spożycie niezdrowego jedzenia. Po kilku miesiącach Marek zauważył znaczącą poprawę swojego zdrowia i samopoczucia.
 4. Marta cierpiała na napadowe objadanie się od kilku lat, ale zdecydowała się szukać pomocy dopiero po tym, jak jej problemy zdrowotne zaczęły się nasilać. Znalazła terapeutę, który pomógł jej zrozumieć, że jej objadanie się wynika z emocjonalnych problemów z dzieciństwa. Przez kilka lat terapii Marta nauczyła się radzić z emocjami, a jej objadanie się zaczęło stopniowo ustępować.
 5. Basia miała problemy z nadwagą i uzależnieniem od słodyczy. Zdecydowała się na hipnoterapię, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe i kontrolować swój apetyty. Dzięki regularnym sesjom hipnoterapeutycznym Basia zaczęła odżywiać się zdrowiej, zmniejszyła spożycie cukru i zaczęła uprawiać sport. Po kilku miesiącach schudła kilkadziesiąt kilogramów i poczuła się dużo lepiej.
 6. Katarzyna cierpiała na lęki i niskie poczucie własnej wartości. Zdecydowała się na hipnoterapię, aby odzyskać pewność siebie i nauczyć się radzić z codziennymi stresami. Dzięki sesjom hipnoterapeutycznym Katarzyna zaczęła postrzegać świat inaczej, pozbyła się negatywnych myśli i poczuła się bardziej pewna siebie. Zmieniła swoje podejście do życia i zaczęła podejmować wyzwania, które wcześniej były dla niej trudne.

 

Podsumowując, każda osoba ma swoją indywidualną historię i sposób radzenia sobie z napadowym objadaniem się. Istnieje wiele form pomocy i terapii, które mogą pomóc w pokonaniu tego zaburzenia. Kluczowe jest znalezienie właściwej formy pomocy i ciągłe dążenie do poprawy swojego zdrowia. Hipnoterapia może być skuteczną formą terapii dla różnych problemów emocjonalnych i fizycznych. Każda osoba ma swoją indywidualną historię i sposób radzenia sobie z problemami, a hipnoterapia może pomóc w znalezieniu rozwiązania i osiągnięciu sukcesu.